Wieloletnie doświadczenie w pracy pozwala mi na profesjonalny dobór opraw okularowych na podstawie wielu różnych czynników. Barwy oprawek możemy dobierać na przykład na podstawie koloru skóry, a podczas stylizacji opraw okularowych, kolory określać możemy na kilka sposobów.
Co mówi historia
Pigmentacja i barwa skóry są tutaj kluczowe, a związki profesora Cambridge, Isaaca Newtona z optyką, niezwykle istotne. Ponad 300 lat temu dokonał on rozszczepienia światła. Efektem była możliwość kwalifikacji barw: cyan, yellow, magenta, black. Newton analizując strukturę światła usystematyzował zagadnienie i stworzył tak zwane koło barw.
Łączenie kolorów
Nasze potoczne myślenie o kole barw opiera się na kolorach CMYK, które widzimy dzięki temu, że świtało się od nich odbija: C – Cyan, M – Magenta, Y – Yellow, K – Key colour: Black.
Cyan – to kolor niebieski, morski, o jasnym odcieniu.
Magenta – to czerwień w odcieniu głębszej purpury, wina.
Yellow – to żółty w odcieniu dojrzałej cytryny.
Po połączeniu tych trzech powinna powstać czerń.
Natomiast po połączeniu barw podstawowych otrzymamy kolor fioletowy (łącząc C i M), kolor zielony (łącząc C i Y) i kolor pomarańczowy (łącząc M i Y).
W ten sposób otrzymamy koło kolorów, gdzie z trzech podstawowych barw powstały ich pochodne. Takie koło możemy podzielić na dwie jego połowy: kolorów ciepłych i zimnych.
Pigmentacja
Doszliśmy w ten sposób do wykorzystania prostego podziału koła barw w stylizacji opraw okularowych.
Tzw. technika pigmentacyjna prosta dzieli całe spektrum kolorów na barwy ciepłe i zimne. Cieplejsze to te z odcieniem pomarańczowego, od tonacji żółtych aż po makowe czerwienie. Zimne natomiast to te z odcieniem niebieskiego, od limonkowych zieleni aż po fiolety.
W prostej technice pigmentacyjnej każdy z kolorów występujących w skórze po ciepłej stronie koła, określamy mianem ciepłej pigmentacji, a barwy chłodne, zimnej. Najprostszym odniesieniem i przełożeniem kolorów ciepłych jest złoto, a zimnych srebro.
>> czytaj także: Makijaż optyczny_blog10
Przy stylistycznym doborze opraw, technikę pigmentacyjną prostą powinna poprzedzić analiza kolorystyki skóry naszego klienta. Najlepiej sprawdzać kolorystykę skóry w miejscu, w którym nie ma makijażu, np. na nadgarstku.
Metalowe oprawki
Najczęściej wykorzystywane w technice pigmentacyjnej prostej są oprawy metalowe. Należy zwrócić uwagę na odcienie oprawek srebrnych i złotych, gdyż mogą być bardziej lub mniej wyraziste. Srebrna oprawa błyszcząca jest bardziej chłodna w odbiorze niż ta sama ramka, której powierzchnia jest bardziej matowa. Wówczas efekt chłodniejszego odcienia jest bardziej łagodny, ale zarazem mniej wyrazisty.
Analogicznie sytuacja opraw będzie prezentowała się w przypadku złota. Ta sama oprawa złota: wypolerowana i matowa da zupełnie inny efekt stylistyczny w kontakcie z indywidualną pigmentacją skóry klienta.
Technikę pigmentacyjną prostą należy stosować precyzyjnie i uważnie, tak aby odcień złota lub srebra ramy był odpowiednio dobrany do barwy skóry.
Taka technika daje szereg wyjątkowych możliwości. Tam, gdzie ważny jest efekt metalu i wszystko co z nim łączy się w stylizacji opraw, prosty podział bez korzystania z kolorów jest niezastąpiony.
W związku z ogromnym zainteresowaniem prowadzonymi przeze mnie szkoleniami, serdecznie zapraszam do śledzenia nas na stronie oraz na Facebooku i Instagramie: zobacz kiedy jest najbliższe szkolenie.
Olaf Tabaczyński
Stylista Opraw Okularowych, trener, praktyk.
Międzynarodowy Mistrz Makijażu Profesjonalnego, który to tytuł otrzymał w 1995 roku w Dusseldorfie, oraz Mistrz Polski Makijażu i Stylizacji. Jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu, International Visagist Academy w Szwecji oraz Szkoły Revlon w Wielkiej Brytanii. Od 1993 roku popularyzuje profesjonalne techniki pracy w zakresie stylizacji i kreowania wizerunku. Twórca autorskiego programu szkoleniowego na Wydziale Kosmetologii dla Akademii Medycznej w Bydgoszczy i CM UMK w Toruniu. Jest jurorem Mistrzostw Świata, jurorem Międzynarodowych Mistrzostw Makijażu i PMU oraz członkiem organizacji międzynarodowych, w tym VIP WK International. Założyciel i twórca Akademii Maestro, istniejącej od ponad 23 lat placówki doradczo-szkoleniowej.