O procesie Stylizacji

cof
nor

Profesję Stylisty Opraw Okularowych stworzyłem w 1998 roku. Długo zastanawiałem się nad nazwą, chcąc by była odpowiedzią na potrzeby klientów salonów optycznych, dla których odpowiednio dobrane oprawki to ważna część kreowanego przez nich wizerunku.
Dzisiaj mogę śmiało powiedzieć, że moje autorskie szkolenia
w tym zakresie takie właśnie są. Umiejętności, których ich uczę, doceniają zarówno pracownicy, jak i właściciele sieci salonów optycznych.

Zwykle spotykamy się w Poznaniu, w siedzibie Akademii Maestro, która zaprojektowana jest w szczególny i nowy dla branży optycznej sposób. Wnętrze loftu intryguje wystrojem, kolorystyką, przyjazną organizacją przestrzeni, a także specjalnym oświetleniem. Do dyspozycji kursantów są tu sale: wykładowa i do ćwiczeń praktycznych – rozmieszczone tak, żeby każdy czuł się swobodnie i dobrze. Jest również przestrzeń do wspólnego wypicia aromatycznej kawy, co współgra z budowaniem relacjami pomiędzy uczestnikami szkoleń.

Takie miejsce sprzyja podnoszeniu kompetencji zawodowych, nowych umiejętności oraz poszerzania wiedzy. Szkolenia wprowadzają nowe umiejętności do salonów optycznych. Kursanci mają poczucie „otworzenia nowych drzwi w zakresie stylizacji okularowej“ (Ola Leśniewska i Agnieszka Gryś, uczestniczki warsztatów).

Kompetencje zawodowe Stylisty Opraw Okularowych opierają się o różne przestrzenie naukowe, takie jak medycyna, fizyka, psychologia, antropometria oraz… sztuka. Zwykle pierwsze zdziwienie na twarzach uczestników kursu zauważam w momencie prezentowania tematu pigmentacji.

Dobierając klientowi oprawę kierujemy się nie tylko kształtem jego twarzy, ale właśnie barwą skóry, która jest istotnym punktem odniesienia podczas doboru koloru oprawy. „Byłam pełna obaw co mnie czeka na miejscu oraz jaka to będzie forma nauki. Dobór odpowiedniej oprawy, w której klient będzie się czuł dobrze, to nie lada wyzwanie, jednak już sam początek spotkania rozwiał moje wszelkie wątpliwości“ (Magda Kęsik).

>> czytaj także: Drzwi Otwarte salonów optycznych_blog6

Pierwszy etap szkolenia dotyczy określania pigmentacji skóry zgodnie z podziałem na ciepłą i chłodną karnację. Zauważamy istotne różnice. W sali warsztatowej ze specjalistycznym oświetleniem, o określonym widmie i zakresie światła, każdy z uczestników ma określany koloryt skóry za pomocą tzw. ram testowych. Są to specjalne koła z próbkami kolorów zgodnymi z Pantone.

Kolory odnoszą się do kolorystyki włosów, garderoby, makijażu oraz dodatków, a odpowiedni dobór kolorów i barwy oprawek to właśnie proces Stylizacji.

Szkolenie ma na celu pokazać technikę doboru opraw okularowych z nowej perspektywy, dlatego zawsze omawiamy także miękkie techniki budowania relacji z klientem, gdyż jest to niezwykle ważny element w tymże procesie: zobacz kiedy jest najbliższe szkolenie.

Olaf Tabaczyński

Stylista Opraw Okularowych, trener, praktyk.
Międzynarodowy Mistrz Makijażu Profesjonalnego, który to tytuł otrzymał w 1995 roku w Dusseldorfie, oraz Mistrz Polski Makijażu i Stylizacji. Jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu, International Visagist Academy w Szwecji oraz Szkoły Revlon w Wielkiej Brytanii. Od 1993 roku popularyzuje profesjonalne techniki pracy w zakresie stylizacji i kreowania wizerunku. Twórca autorskiego programu szkoleniowego na Wydziale Kosmetologii dla Akademii Medycznej w Bydgoszczy i CM UMK w Toruniu. Jest jurorem Mistrzostw Świata, jurorem Międzynarodowych Mistrzostw Makijażu i PMU oraz członkiem organizacji międzynarodowych, w tym VIP WK International. Założyciel i twórca Akademii Maestro, istniejącej od ponad 23 lat placówki doradczo-szkoleniowej.