Kolory, które nas ubierają

dav
305_z_b_n

Kolory, które nas ubierają

Kolorom nadajemy szczególne znaczenie w naszym życiu. Stają się one jego nieodłącznym elementem. Pasujące indywidualnie, mogą wspierać nas w życiu, nadać mu smak. Wyrażają nas i pozostają w stałym kontakcie z barwą i pigmentacją skóry.

Uwrażliwienie się na właściwą identyfikację pigmentacji skóry jest jednym z najważniejszych i najbardziej skutecznych drogowskazów udanych wyborów opraw w procesie stylizacji. Osobiście nazywam takie wybory świadomymi. Kolory są nieodłącznym elementem naszego stylu, który wyrażamy także poprzez noszenie pasujących do nas oprawek. Kluczem do sukcesu dla Stylisty Opraw Okularowych jest wybór odcieni współgrających z kolorystyką klienta – indywidualnie dobrany kolor jest podstawą przy doborze opraw okularowych.

Kolory otaczają nas w każdym miejscu i w każdym momencie naszego życia. Ulegamy im, chociaż często nieświadomie. Zauważamy je według ich właściwości, które do nas przemawiają. Tylko wybranymi kolorami chcemy się otaczać, funkcjonować w nich. Garderobę zapełniamy tymi, które nas ubierają, w których dobrze się czujemy.

Do koloryzacji włosów wybieramy te barwy, które do nas pasują. Kolory wyrażają również emocje. Z nimi kojarzymy zapachy, przywołują wspomnienia. Każdy kolor nawet inaczej smakuje! 

>> czytaj także: Optyk jako doradca stylu_blog2

Narządem, który rozpoznaje kolory i przekazuje je do mózgu, jest oko. Nie rozróżniamy tak wielu kolorów, ale nasze oko jest w stanie odróżnić aż 16 000 000 kolorów!

Mamy trzy formy widzenia:
Pierwsza – to widzenie skotopowe, które odbywa się wtedy, gdy jest mało światła i nie widzimy kolorów. Dzięki pręcikom postrzegamy wtedy jedynie kształty.
Druga – to widzenie fotopowe, które odpowiedzialne jest za widzenie barw. Tutaj czopki w 60% odpowiedzialne są za widzenie światła o barwie czerwonej (Red), w 30% za widzenie światła o barwie zielonej (Green), a w 3% za widzenie światła o barwie niebieskiej (Blue).
Jest to tak zwany system RGB, utworzony od pierwszych liter angielskich określeń tych kolorów.
Trzecia – to widzenie pośrednie, zwane mezopowym, gdzie działają równocześnie pręciki i czopki. Genetyczne różnice widzenia kolorów występują na poziomie białka – opsyny, która otacza czopki.

To nasze uwarunkowania genetyczne determinują i określają postrzeganie barw. Sposób widzenia kolorów zależy także od płci. Statystycznie kobiety rozróżniają trzy razy więcej kolorów niż mężczyźni.

Do świadomości łączenia odpowiednich kolorów z oprawami okularowymi można dojść poprzez doświadczenie i praktykę. Chcę Cię z tego miejsca uspokoić, że zdobycie tej wiedzy jest w zasięgu Twojej ręki. Zapraszam na szkolenia organizowane w Akademii Maestro: zobacz kiedy jest najbliższe szkolenie.

Olaf Tabaczyński

Stylista Opraw Okularowych, trener, praktyk.
Międzynarodowy Mistrz Makijażu Profesjonalnego, który to tytuł otrzymał w 1995 roku w Dusseldorfie, oraz Mistrz Polski Makijażu i Stylizacji. Jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu, International Visagist Academy w Szwecji oraz Szkoły Revlon w Wielkiej Brytanii. Od 1993 roku popularyzuje profesjonalne techniki pracy w zakresie stylizacji i kreowania wizerunku. Twórca autorskiego programu szkoleniowego na Wydziale Kosmetologii dla Akademii Medycznej w Bydgoszczy i CM UMK w Toruniu. Jest jurorem Mistrzostw Świata, jurorem Międzynarodowych Mistrzostw Makijażu i PMU oraz członkiem organizacji międzynarodowych, w tym VIP WK International. Założyciel i twórca Akademii Maestro, istniejącej od ponad 23 lat placówki doradczo- szkoleniowej.