Mój zawód oraz ciągła potrzeba sięgania po nowe inspiracje w tym zakresie, motywują mnie do nieustanych podróży. Każda z nich jest nieocenionym doświadczeniem i niesie za sobą szereg spostrzeżeń.
Podróżując przez klika tygodni po Stanach Zjednoczonych i obserwując zdumiewającą mnogość salonów optycznych, nie sposób nie przyrównywać ich do rynku polskiego. Różnice widoczne są na pierwszy rzut oka i generują kilka ważnych pytań o strukturę rynku optyki okularowej oraz jak duże jest zapotrzebowanie na oprawy.
W Stanach Zjednoczonych oprawki nie stanowią celu samego w sobie, ale w świadomości ich właścicieli stanowią atrybut. Taki sam, jak dla niektórych stanowią buty czy zapach. Okulary to stylistyczna część garderoby, niezwykle wyrafinowana i ekscentryczna z jednej strony, z drugiej natomiast potrzebna każdego dnia. Oprawy okularowe są elementem całego wizerunku. Świadomie dopasowane i ubierane oraz ze świadomością noszone.
Stylistyka okularowa jest tam niezwykle zróżnicowana, pełna klasycznych oraz nowatorskich rozwiązań. Ulice obserwowane od Nowego Yorku aż po San Francisco, stają się swoistym wybiegiem. Czerwonym dywanem do prezentowania mody okularowej, gdzie wzory i jakość są trudne do zapamiętania, a styl pozostaje jako wrażenie, emocja, coś co najczęściej pozostaje we mnie, gdy obcuję ze sztuką.
>> czytaj także: Pigmentacyjna technika doboru opraw_blog11
Niezwykła dostępność opraw okularowych i obecność tak wielu salonów optycznych zapewne związana jest ze specyfiką kraju i podlega różnym zasadom rynku. Moda okularowa jest odpowiedzią na nienasycony apetyt poszukiwania piękna i stylu. Wpłynęło to także na moje zaspokojenie stylistyczne oprawami, których mnogość i jakość będą stanowiły swoisty punkt odniesienia w procesie doboru opraw. Dodatkowo, ciężko w Stanach o miejsce, gdzie spotkałbym się z niemarkowymi oprawami okularowymi. Wiele renomowanych marek można kupić w dość zróżnicowanych cenach. Dostępność marek premium jest niemalże dla każdego. Tym bardziej, tamtejsze ulice to dla mnie wyznacznik świadomości stylu i umiejętności wplatania w życie tego, co piękne. Chciałbym, by różnice dotyczące stylu i mody w zakresie stylizacji opraw okularowych, stanowiły o kierunku rozwoju rynku polskiego w najbliższym czasie.
Serdecznie zapraszam do śledzenia nas na stronie oraz na Facebooku i Instagramie: zobacz kiedy jest najbliższe szkolenie.
Olaf Tabaczyński
Stylista Opraw Okularowych, trener, praktyk.
Międzynarodowy Mistrz Makijażu Profesjonalnego, który to tytuł otrzymał w 1995 roku w Dusseldorfie, oraz Mistrz Polski Makijażu i Stylizacji. Jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu, International Visagist Academy w Szwecji oraz Szkoły Revlon w Wielkiej Brytanii. Od 1993 roku popularyzuje profesjonalne techniki pracy w zakresie stylizacji i kreowania wizerunku. Twórca autorskiego programu szkoleniowego na Wydziale Kosmetologii dla Akademii Medycznej w Bydgoszczy i CM UMK w Toruniu. Jest jurorem Mistrzostw Świata, jurorem Międzynarodowych Mistrzostw Makijażu i PMU oraz członkiem organizacji międzynarodowych, w tym VIP WK International. Założyciel i twórca Akademii Maestro, istniejącej od ponad 23 lat placówki doradczo-szkoleniowej.