Ulicami Sajgonu

rhdr
bsh
bsh
cof
nfd
fptbty

Niepozorne, trudno dostępne, małe miejsce pozbawione zaplecza i narzędzi, zaniedbane, wyeksploatowane… Choć trudno w to uwierzyć, jest to opis serwisu okularowego w Wietnamie. Warunki, które tam są normą, nie byłyby do zaakceptowania w naszym kraju, gdzie prawdopodobnie idąc ulicą, w ogóle ominęlibyśmy taki punkt.

W Sajgonie, gdzie naprawa okularów odbywa się praktycznie na ulicach – klientów jednak nie brakuje. Podjeżdżają na skuterach, jasno komunikują z czym mają problem i zostawiają swoje okulary. Nie tracą czasu na dokumentację, nie wystawiają potwierdzeń czy umów. Wszystko odbywa się sprawnie, na zasadzie zaufania. Warunki, jakie tam panują, nie mają wpływu na jakość usług, Wietnamczycy mają bowiem niesamowite zdolności manualne.

Wietnamczycy do kwestii oprawek podchodzą bardzo użytkowo, a okulary noszone są zwykle długo. Na ulicach Sajgonu widać, jak wiele osób nosi okulary. Tym bardziej zaskoczyła mnie tak mała różnorodność, która obecnie jest przecież trendem na świecie. Oprawki były delikatne w formie, wąskie, niskie, raczej małe. Wszystkie bardzo do siebie podobne, nierzucające się w oczy. Nie ma tam miejsca na styl, dopasowanie, zabawę kształtem czy kolorem. 

>> czytaj także: Analiza pigmentacyjna jako źródło wiedzy_blog4

Doborem i sprzedażą opraw, szkieł, soczewek zajmują się wyspecjalizowane salony optyczne. W aptekach w Wietnamie nie ma gotowych okularów ani soczewek. Salony optyczne w większości przypadków oferują marki globalne.

Oprawki a pochodzenie etniczne

Kolejną obserwację mam na temat okularów przeciwsłonecznych, tak potrzebnych w tamtejszej szerokości geograficznej. Od jakiegoś czasu na rynku obecne są okulary, tzw. słoneczka. Są tutaj niezwykle popularne. Okiem Stylisty Opraw Okularowych zauważam, iż prosty front i płaskie płyty czy metale tego typu okularów, bardzo pasują Wietnamczykom. Nawet bardziej niż Europejczykom, którzy również je lubią. Wietnamczycy mają płaski profil boczny twarzy oraz profil górny głowy, a to sprawia, że takie okulary im pasują. Okazuje się więc, że uwzględniając rasę człowieka, można łatwiej dopasować stylistycznie oprawki.

Wietnamczycy zdają się nie przykładać do tego większej wagi, jednak dla Europejczyków jest to bardzo ważne. Coraz więcej osób dba o to, by kupując okulary, skorzystać z profesjonalnego doboru opraw, które oferują najlepsze salony optyczne, po ukończeniu naszych szkoleń dla Stylisty Opraw Okularowych w Akademii Maestro: zobacz kiedy jest najbliższe szkolenie.

Olaf Tabaczyński

Stylista Opraw Okularowych, trener, praktyk.
Międzynarodowy Mistrz Makijażu Profesjonalnego, który to tytuł otrzymał w 1995 roku w Dusseldorfie, oraz Mistrz Polski Makijażu i Stylizacji. Jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu, International Visagist Academy w Szwecji oraz Szkoły Revlon w Wielkiej Brytanii. Od 1993 roku popularyzuje profesjonalne techniki pracy w zakresie stylizacji i kreowania wizerunku. Twórca autorskiego programu szkoleniowego na Wydziale Kosmetologii dla Akademii Medycznej w Bydgoszczy i CM UMK w Toruniu. Jest jurorem Mistrzostw Świata, jurorem Międzynarodowych Mistrzostw Makijażu i PMU oraz członkiem organizacji międzynarodowych, w tym VIP WK International. Założyciel i twórca Akademii Maestro, istniejącej od ponad 23 lat placówki doradczo-szkoleniowej.