Optyk jako doradca stylu

cof
sdr

Optyk jako doradca stylu

Świadome doradztwo przy zakupie kolejnych modeli opraw, to bardzo ważny aspekt pracy Stylisty Opraw Okularowych. Powstają nowe kompetencje i umiejętności, wokół których zaczyna się on obracać. Powinien posiadać wiedzę z obszaru stylizacji, pigmentacji, kolorymetrii, mody i antymody, a nawet charakterologii i rodzajów temperamentu.

Śledzenie trendów nabiera nowego znaczenia dla rynku branży optyki okularowej. Zmieniają się nawyki sprzedażowe, od lat niezmiennie stosowane przez niemalże cały rynek. Miejsce, w którym sprzedaje się oprawy, staje się swoistym showroomem, salonem, gdzie doradza się i dobiera oprawki do stylu klienta.

Być może dla większości osób „Stylista“ kojarzyć się będzie z osobą artystycznie niezrozumiałą i gloryfikowaną. Ważny tu jednak jest klient, a celem samym w sobie jest teraz jego stylistyczna obsługa, umiejętność doradzenia i doboru opraw okularowych, czego wynikiem jest sprzedaż.

>> czytaj także: Stylista Opraw Okularowych_blog 1

Miejsce twardych technik sprzedażowych, opartych na konkretnych umiejętnościach i wiedzy związanej z wykonywaną pracą, zajmują teraz tak zwane techniki miękkie, oparte na budowaniu relacji interpersonalnych. Oczywiście z klientem, który wiemy już czego szuka, ale również z przełożonym, dostawcą, technikiem czy współpracownikami.

Miękkie kompetencje związane są z psychiką i umiejętnościami społecznymi. Zawarte są w postawach ludzi, które umożliwiają zachowywanie się w sposób skuteczny w danej sytuacji lub też uniemożliwiają skuteczność sprzedaży.

Wśród omawianych kompetencji miękkich wyróżniamy:

umiejętności interpersonalne – gdy swobodnie budujesz relacjie poprzez komunikowanie się z ludźmi na każdej płaszczyźnie, posiadasz zdolność do motywowania i inspirowania innych osób;

osobiste zdolności – kiedy skuteczne zarządzasz sobą, swoją wiedzą i umiejętnościami, sprawnie zarządzasz swoimi zdolnościami w pracy i poza nią, potrafisz motywować samego siebie.

Praca Stylisty Opraw Okularowych w 80% powinna opierać się na technikach miękkich, a tylko 20% to miejsce na techniki twarde, ponieważ najważniejsze w sprzedaży jest podążanie za stylistycznymi oczekiwaniami rynku i klienta.

Zapraszam na szkolenia, podczas których nauczysz się wymaganych obecnie na rynku umiejętności i będziesz Stylistą Opraw Okularowych na najwyższym poziomie: zobacz kiedy jest najbliższe szkolenie.

Olaf Tabaczyński

Stylista Opraw Okularowych, trener, praktyk.
Międzynarodowy Mistrz Makijażu Profesjonalnego, który to tytuł otrzymał w 1995 roku w Dusseldorfie, oraz Mistrz Polski Makijażu i Stylizacji. Jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu, International Visagist Academy w Szwecji oraz Szkoły Revlon w Wielkiej Brytanii. Od 1993 roku popularyzuje profesjonalne techniki pracy w zakresie stylizacji i kreowania wizerunku. Twórca autorskiego programu szkoleniowego na Wydziale Kosmetologii dla Akademii Medycznej w Bydgoszczy i CM UMK w Toruniu. Jest jurorem Mistrzostw Świata, jurorem Międzynarodowych Mistrzostw Makijażu i PMU oraz członkiem organizacji międzynarodowych, w tym VIP WK International. Założyciel i twórca Akademii Maestro, istniejącej od ponad 23 lat placówki doradczo- szkoleniowej.