Analiza pigmentacyjna jako źródło wiedzy

stylista opraw okularowych-olaf tabaczynski-blog4_1
dav

Klienci salonów optycznych coraz częściej oczekują fachowej porady w kwestii doboru opraw. Decydując się na zakup, biorą pod uwagę ich styl, kształt, materiał oraz przede wszystkim kolor.

Praca Stylisty Opraw Okularowych polega na dobraniu klientowi takiej oprawy, której kolor będzie go ubierał. Zawsze należy wziąć pod uwagę wiele rożnych uwarunkowań, zwłaszcza cechy i upodobania klienta.

Precyzyjne posługiwanie się kolorami ma ogromne znaczenia dla każdego, kto wybiera, kupuje i nosi oprawy. Z pomocą wyszła firma Pantone, która opracowała systematykę kolorów.

Każdy kolor powstaje na bazie trzech podstawowych: żółtego, czerwonego i niebieskiego. Z połączenia dwóch sąsiadujących ze sobą kolorów podstawowych, powstają kolory pochodne, a po zmieszaniu sąsiadujących podstawowych i pochodnych, powstają tzw. kolory bliskoznaczne. I tak powstaje aż 16 000 000 kolorów, które widzi ludzkie oko!

>> czytaj także: Kolory, które nas ubierają_blog3

Rozróżnianie kolorów jest bardzo przydatne w pracy Stylisty oprawek, ale sam dobór kolorów opraw powinien opierać się również o pigmentację skóry. Dopiero teraz możemy mówić o harmonii.
Z punktu widzenia dermatologii, wyróżniamy cztery rasy ludzi. Dla nauki są nimi: czarna, czerwona, żółta i biała. Każda skóra genetycznie ma takie same pigmenty budujące, co oznacza, że kolory budujące kolor skóry naszego klienta można zmierzyć.

Czym jest Analiza Pigmentacyjna?

Jest przydatną procedurą określania i doboru właściwych kolorów opraw dla klienta. To największy zbiór informacji o naszych barwach i kolorach. Jej celem jest określenie barw, tonacji i subtonów barwy skóry, a wynikiem możliwość doboru kolorów opraw w oparciu o pasujące do klienta barwy. Takie dopasowanie kolorów pozwala na budowanie swoistej harmonii barw.

Należy pamiętać, że kolor oprawy i sama oprawka to bardzo indywidualna kwestia, dlatego nie można oczekiwać, że na każdej osobie dana oprawa będzie wyglądała dobrze. Każdy ma inny odcień skóry, inną barwę. Tak samo każdemu pasują inne kolory i odcienie.

Do określania pigmentacji kolorów, które posiada klient, służą Koła kolorystyczne, których jesteśmy również projektantami i producentami.

Jako Stylista Opraw Okularowych, od wielu lat realizuję taką analizę z wybranymi salonami optycznymi. Dokonuję jej dla klienta przed doborem oprawek.

Analizie pigmentacji poświęciłem ponad siedem lat badań i poszukiwań, pracy praktycznej i akademickiej. Wyniki tych badań, w obszarze medycyny, dermatologii, psychologii i sztuki, konsultowałem z pięcioma Uniwersytetami, podejmując z nimi współpracę. Były to m.in. Uniwersytet im Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytet Medycznym w Poznaniu, Uniwersytet Harvard w Waszyngtonie. Teraz dzielę się swoją wiedzą, wychodząc naprzeciw pragnieniom klientów i potrzebom salonów optycznych. Zapraszam na moje szkolenia ze Stylizacji Opraw Okularowych organizowane w Akademii Maestro: zobacz kiedy jest najbliższe szkolenie.

Olaf Tabaczyński

Stylista Opraw Okularowych, trener, praktyk.
Międzynarodowy Mistrz Makijażu Profesjonalnego, który to tytuł otrzymał w 1995 roku w Dusseldorfie, oraz Mistrz Polski Makijażu i Stylizacji. Jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu, International Visagist Academy w Szwecji oraz Szkoły Revlon w Wielkiej Brytanii. Od 1993 roku popularyzuje profesjonalne techniki pracy w zakresie stylizacji i kreowania wizerunku. Twórca autorskiego programu szkoleniowego na Wydziale Kosmetologii dla Akademii Medycznej w Bydgoszczy i CM UMK w Toruniu. Jest jurorem Mistrzostw Świata, jurorem Międzynarodowych Mistrzostw Makijażu i PMU oraz członkiem organizacji międzynarodowych, w tym VIP WK International. Założyciel i twórca Akademii Maestro, istniejącej od ponad 23 lat placówki doradczo-szkoleniowej.